Krajina
olej, sololit, 80 x 100 cm, sign. V. Rožánek, rám, krásná ukázka z námětově bohatého díla oceňovaného umělce, který ovšem celý život pracoval v továrně jako strojní zámečník. Byl žákem a přítelem Oldřicha Smutného. Toto pracovní prostředí také ovlivnilo jeho tvorbu – struktury jeho děl připomínají struktury průmyslových materiálů. Další inspiraci Rožánek našel např. v díle J. Dubuffeta i českém kubismu. V jeho uměleckých dílech, která se vykazují rovněž nesmírným množstvím použitých technik (byl mistrem v použití neobvyklých materiálů jako asfaltový lak, latex či tiskařské barvy), často uvidíme krajinu kolem rodného Písku, městské motivy, zátiší, akty, hlavy i výjevy ze strojíren. V pozdějším období života se malíř přiklonil také k abstraktním kompozicím, jak ostatně ukazuje také nesmírně působivá nabízená položka. Dílo vysoké sběratelské hodnoty
the private disciple of prof. J. Velenovsky, O. Smutny and E. Filla
Krajina