TORSTEN ANDERSSON född 1926 Brinnande skulptur Signerad på baksidan Torsten Andersson. Olja på duk, 146 x 127 cm. Utförd 1992. Executed 1992. Signed verso. Oil on canvas. PROVENIENS Galleri Lars Bohman, Stockholm Art Basel, 1992 Stockholms Auktionsverk, 2005 LITTERATUR Galleri Lars Bohman: Torsten Andersson, Stockholm u.å., avbildad i färg