SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, Stockholms hallstämpel 1795, träskuren dekor, förgyllning i polerat guld och slagmetall, krönt med bandrosett, ramen med pärlstav, avslutande korslagda akantuskvistar, kvicksilverfolierat glas, ljushållare av mässing med spår av förgyllning, märkt på baksidan med tusch GFR (avseende generallöjtnant Georg Fredrik Reutercrona), 87 x 60 cm; mindre kröndekor saknas PROVENIENS: Skattmansö herrgård, Vittinge socken, Västmanlands län generallöjtnant Georg Fredrik Reutercrona (1773-1850)