Auktionsarchiv: Los-Nr. 12

Sekretär, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.

Important Winter Sale 645
07.12.2022 - 09.12.2022
Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 9.590 $ - 11.988 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 12

Important Winter Sale 645
07.12.2022 - 09.12.2022
Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 9.590 $ - 11.988 $
Zuschlagspreis:

Fanerad med björk, lönn, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Upptill låda. Bakom klaff fack och sju lådor. Nedtill låda. Dekorerad med inläggningar av pilkoger, pilbåge och fackla i lagerkrans. Sidor med motiv av musiktrofé. Längd 101, bredd 47, höjd 121 cm. Nyckel medföljer.
A Gustavian late 18th century secretaire by N P Stenström (master in Stockholm 1781).
Birch, maple, jacaranda and stained hardwood veneer.. Gilt brass fittings. Gray limestone top. Drawer to the upper part. Seven drawers and compartment behind the drop-down desk. Lower part with drawer. Decorated with bow and arrow, torch and laurel wreath. Key included. Length 101, width 47, height 121 cm.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 12
07.12.2022 - 09.12.2022
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Schweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800

Auktionsarchiv: Los-Nr. 12
07.12.2022 - 09.12.2022
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Schweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800