Important Winter Sale 645

Bukowskis Stockholm, Arsenalsgatan 2, Box 1754, 111 87 Stockholm, Schweden
[email protected] · +46 (0)8 6140800

Datum der Auktion: 07.12.2022 - 09.12.2022

Bild
Los-Nr. 1
Skåp, Värmland troligen Fryksdalen, 1700-talets senare del.
Schätzpreis
40.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 3.836 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 2
Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock.
Schätzpreis
40.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 3.836 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 3
Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.438 $ - 1.726 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 4
Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.438 $ - 1.726 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 5
Schätzpreis
40.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 3.836 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 6
Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.150 $ - 1.438 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 7
Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 1.918 $ - 2.397 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 8
Byrå, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.
Schätzpreis
40.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 3.836 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 9
Schätzpreis
800.000 SEK - 1.200.000 SEK
ca. 76.723 $ - 115.084 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 10
Schätzpreis
200.000 SEK - 225.000 SEK
ca. 19.180 $ - 21.578 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 11
Schätzpreis
150.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 14.385 $ - 19.180 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 12
Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 9.590 $ - 11.988 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 13
Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk.
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 4.795 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 14
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 2.877 $ - 3.836 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 15
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 4.795 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 16
Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.
Schätzpreis
40.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 3.836 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 17
Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Schätzpreis
15.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 1.438 $ - 1.918 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 18
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 2.877 $ - 3.836 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 19
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 1.918 $ - 2.397 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 20
Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI.
Schätzpreis
10.000 SEK - 12.000 SEK
ca. 959 $ - 1.150 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 21
Nattskåp, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 767 $ - 959 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 22
Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.150 $ - 1.438 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 23
Tebord, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 2.877 $ - 3.836 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 24
Fajansbricka, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 3.836 $ - 4.795 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 25
Schätzpreis
1.000.000 SEK - 1.200.000 SEK
ca. 95.904 $ - 115.084 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 26
Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 3.836 $ - 4.795 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 27
Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt.
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 2.397 $ - 2.877 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 28
Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 2.397 $ - 2.877 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 29
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 2.397 $ - 2.877 $
Zuschlagspreis:
Bild
Los-Nr. 30
Konsolbord, i Pehr Ljungs art, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 5.754 $ - 7.672 $
Zuschlagspreis: