Rafal Malczewski (1892 - 1965) Pejzaż olej/płótno, olej/płótno, tektura, 36,5 x 45,5 cm sygnowany p.d.: 'Rafał Malczewski' Rafał Malczewski warsztatu malarskiego uczył się w pracowni swojego ojca, Jacka. W latach I wojny światowej studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu. Od 1917 r. do 1939 r. mieszkał w Zakopanem. Wspomnienia z tego okresu opisał w barwnej książce "Pępek świata". Po raz pierwszy Malczewski eksponował swoje obrazy w 1924 wspólnie z Witkacym w warszawskim Salonie Czesława Garlińskiego. Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r. Stowarzyszenia "Rytm". W dwudziestoleciu międzywojennym zyskał znaczny rozgłos i sławę. Wystawiał m.in. w Paryżu, Londynie, Moskwie, Los Angeles i na Biennale w Wenecji w 1932 roku.. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki. Od 1942 r. mieszkał na stałe w Montrealu. Pracując dla kanadyjskiej kolei odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Do jego najsłynniejszych prac należy cykl reporterskich płócien “ Centralny Okręg Przemysłowy” z 1938 roku. W sztuce rafała Malczewskiego czesto powracają krajobrazy, gory, tatrzanskie hale, polne drogi, stacyjki kolejowe, małe miasteczka. Częstymi motywami jego twórczości są też, sport i maszyny nowoczesne. W swoich pracach Malczewski stworzył własny styl odrealnionych, rozległych przestrzeni. Malował najchętniej techniką akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomysłów malarskich Zmarł w 1965 roku w Montrealu. estymacja: 20 000 - 35 000