Auktionsarchiv: Los-Nr. 7

Rafal Malczewski (1892 - 1965)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
35.000 PLN
ca. 11.522 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 7

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
35.000 PLN
ca. 11.522 $

Rafal Malczewski (1892 - 1965) Czerwony kur, 1942 r. olej/płótno, dublowane, 51 x 70,5 cm sygnowany i datowany l.d.: 'Rafał Malczewski | Brasil 1942' POCHODZENIE: aukcja Lipert Gallery, New York; kolekcja prywatna New York Po wybuchu II wojny światowej, Rafał Malczewski wraz z towarzyszącą mu Zofią Mikucką, uciekł przez Słowację, Budapeszt, Wenecję do Paryża, gdzie dzięki pomocy finansowej z ambasady Polski wyruszył w dalszą podróż. W 1940 roku przez Hiszpanię dotarł do Portugalii, gdzie spędził 4 miesiące. Na początku 1941 roku przeniósł się do Brazylii, gdzie mieszkał przez niemal dwa lata. Pierwszy rok pobytu spędził w Rio de Janerio, a w 1942 roku przeniósł się do Kurytyby do swojej kuzynki Marii Bochdan – Niedenthal. W czasie tego pobytu namalował wiele akwarelowych widoków z Rio de Janeiro i Kurytyby, a także krajobrazy Parany. Prezentowany obraz olejny, jest zakomponowany niemal wyłącznie z dwóch barw: czerni i czerwieni co ogromnie podnosi dynamikę tego pejzażu. Głęboka, gliniasta droga wcina się w błotniste wzgórze i wiedzie przez spaloną dżunglę, jej jeszcze dymiące zgliszcza w stronę zachodzącego, krwisto – czerwonego słońca. Jest to jeden z najciekawszych obrazów ukazujących Brazylię w twórczości malarza. Warsztatu malarskiego uczył go ojciec - Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 r. do 1939 r. mieszkał w Zakopanem (wspomnienia z tego okresu opisał w książce "Pępek świata"). Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r. Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, rozległych pejzaży. Malował najchętniej techniką akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomysłów malarskich. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, a w 1942 r. mieszkał na stałe w Montrealu. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie. Estymacja 30 000 - 35 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 7
20.03.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 7
20.03.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600