Ptáčci
tuš, akryl, plátno, 2013, 30 x 40 cm, sign. zezadu J. Bouma, Obraz je inspirován Hitchcockovým hororem Ptáci. Jedná se o zachycení klidové atmosféry před hlavním dějem., Jiří Bouma prošel studiem malby v ateliéru Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze, během něhož absolvoval roční stáž na Korejské národní univerzitě v Soulu. Byla to právě tato zkušenost, která významně ovlivnila další směřování jeho uměleckého vývoje: vzdálil se figurální kompozici, která byla ústředním bodem jeho předchozí tvorby, a soustředil se na zkoumání možností čínské tušové malby a tradiční východoasijské symboliky potírající západní dualismus duše a těla, člověka a zvířete, lidské kultury a přírody. Vykročení z tohoto pojmového rámce autorovi dovoluje záměnu člověka za zvíře, a dává mu možnost výpovědi o lidské situaci prostřednictvím zobrazení specifických momentů jiných živočišných druhů.
Ptáčci