PETER FRIE född 1947 Maisema Signerad och daterad på baksidan P Frie -98. Olja på duk och pannå, 31 x 12,5 x 6 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas and panel. UTSTÄLLD Ars Fennica 1998: Peter Frie Maisema, Björneborgs Konstmuseum, Tavastehus Konstmuseum, Jyväskylä konstmuseum 1998-1999, avbildad i utställningskatalogen sid 45 Peter Frie Född 1947 i Lysekil Peter Frie är det samtida måleriets stora landskapsmålare. Hängivenheten till det återkommande, klassiska landskapsmotivet och den traditionella tekniken oljemåleri på duk eller pannå, eller i detta fall både och, är Fries ledmotiv. Bilderna är vackra och sällsamma, samtidigt som de kan vara dramatiska och upproriska. Den vita pannån får blicken att söka sig uppåt, inåt i i bilden, den förstärker perspektivet och blicken, vi vandrar uppför kullen, förbi det skuggade trädet, för att slutligen fastna i horisonten, där vi möts av den vibrerande solen.