PAUL FISCHER Danmark 1864-1932 Skovserkone og tjenestepige på Gammelstrand Signerad Paul Fischer Olja på duk, 39 x 33 cm. Signed. Oil on canvas. Utförd ca 1910 Executed c. 1910 LITTERATUR: Steffen Linvald "Paul Fischer-köbenhavnernes maler", Bogans Förlag 1984, avbildad på sid 89 Helge Carlsen "Billedmageren Paul Fischer", Rhodos förlag 1991, avbildad på sid 73