Auktionsarchiv: Los-Nr. 1062

Max Book, Nexevil

Contemporary
11.05.2015
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.991 $ - 7.190 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1062

Max Book, Nexevil

Contemporary
11.05.2015
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.991 $ - 7.190 $
Zuschlagspreis:

MAX MIKAEL BOOK född 1953 Nexevil Signerad och daterad på baksidan MM Book 1990. Akryl och olja på duk, 160 x 210 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 2007, katalognr 1459 UTSTÄLLD Månen - Max Book, vandringsutställning, Norrköpings Konstmuseum 1991 Galleri F15, Moss 1991 Alvar Aalto museo, Jyväskylä 1991 Horsens Konstmuseum, Lunden 1991 Lunds Konsthall 1992 Sundsvalls museum 1992 LITTERATUR Månen - Max Book, utställningskatalog, 1991, omnämnd sidan 9f och avbildad på helsida i färg sidan 19 "[...] Även i sina bildtitlar har Max Book ibland laborerat med en sådan uppbruten, glappande form. I dessa titlar kan man tycka sig uppfatta bitar av olika begrepp, men hopfogade till hybrider som gärna har något lätt olycksbådande i klangen. Ett exempel från den här utställningen är Nexevil, där ord från flera olika språk verkar inskjutna i varandra. Mest iögonfallande är evil (ond), men man hör också ekon av ville (stad), annex - och varför inte också nex (som på latin betyder våldsam död)? Ett passande namn är det hur som helst på denna stadsvy (eller är det kanske ett industrikomplex?), insvept i en giftigt gulgrön smog, och med ett ondskefullt sken av apokalyps eller helvetesskildring." Douglas Feuk ur förordet till utställningskatalogen Månen 1991

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1062
11.05.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1062
11.05.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407