Contemporary

Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407

Datum der Auktion: 11.05.2015

Zurück

Bild
Hans J Wegner, Flag Halyard, armchair

HANS J WEGNER, "Flag Halyard" or "Snørestolen", armchair, Getama, Denmark, designed in 1950, model GE 225, early production, steel frame enamelled in white, seat of flag halyard, loose neck pillow covered in white fabric, height 81 cm LITERATURE Hans J Wegner om Design, Dansk Design Center

Los #: 1001

Schätzpreis: 40.000 SEK - 50.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild
Hans J. Wegner, "Flag Halyard", fåtölj, Getama

HANS J WEGNER, "Flag Halyard " eller "Snørestolen ", fåtölj, Getama, Danmark, formgiven 1950, modell GE 225, tidig produktion, vitlackerad stålram, sits av flagglina, träfötter, lös nackkudde klädd i vitt tyg, höjd 81 cm; smärre slitage

Los #: 1002

Datum: 11.05.2015

Bild
Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtöljer, 1 par, E. Kold

POUL KJAERHOLM, "PK-22 ", fåtöljer, 1 par, E. Kold Christensen, Danmark, formgivna 1956, mattförkromat stål, sitsar klädda i flätad rotting, märkta E. Kold Christensen, höjd 74 cm; smärre slitage, en mindre skruv saknas, mindre skada

Los #: 1003

Schätzpreis: 25.000 SEK - 30.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild

HANS J WEGNER, "Flag Halyard " eller "Snørestolen ", fåtölj, Getama, Danmark, formgiven 1950, modell GE 225, vitlackerad stålram, sits av flagglina, svarta plastfötter, lös nackkudde klädd i vitt tyg, höjd 79 cm; smärre slitage, fläckar

Los #: 1004

Schätzpreis: 35.000 SEK - 40.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild

HANS J WEGNER, "Flag Halyard " eller "Snørestolen ", fåtölj, Getama, Danmark, formgiven 1950, modell GE 225, vitlackerad stålram, sits av flagglina, svarta plastfötter, lös nackkudde klädd i vitt tyg, höjd 79 cm; smärre slitage

Los #: 1005

Datum: 11.05.2015

Bild

POUL KJAERHOLM, "PK-22 ", fåtöljer, 1 par, E. Kold Christensen, Danmark, modellen formgiven 1956, mattpolerat stål, sitsar klädda i brunt skinn, märkta med E. Kold Christensen märke, höjd 72 cm; omklädda i originalklädsel från Fritz Hansen

Los #: 1006

Schätzpreis: 30.000 SEK - 35.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild
Hans Agne Jakobsson, chandeliers, 1 pair

HANS AGNE JAKOBSSON, chandeliers, 1 pair, Markaryd, brass, each with 18 cups in glass, label marked HANS AGNE JAKOBSSON AB MARKARYD SWEDEN, height 171 cm

Los #: 1007

Datum: 11.05.2015

Bild
Holger Johansson, takarmaturer, 2 par, Westal

HOLGER JOHANSSON, takarmaturer, 2 par, Westal, stomme i mässing, kupor i klarglas, de stora med 18 kupor de mindre med 5 kupor, höjd 260, respektive 53 cm; obetydliga nagg

Los #: 1008

Datum: 11.05.2015

Bild
Hans J. Wegner,"Bamse", fåtölj, AP-stolen

HANS J. WEGNER, "Bamse", fåtölj, AP-stolen, Danmark, formgiven 1954, armstöd och ben i ek, klädd i grönt tyg, etikettmärkt Danish Furniture Control, höjd 99 cm LITTERATUR Jämför Johan Möller Hansen, Wegner- en dansk möbelkonstnär, 1965, s. 70

Los #: 1009

Datum: 11.05.2015

Bild
Arne Norell, "Ari", fåtölj med fotpall

ARNE NORELL, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB, formgivna 1966, matterat stål, klädd i svart buffelskinn, etikettmärkt NORELL, höjd 76, fotpallen 46 cm; smärre slitage LITTERATUR: Jämför Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Dan Gordan, Stockholm 2002, s. 204

Los #: 1010

Datum: 11.05.2015

Bild

ARNE NORELL, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB, formgivna 1966, matterat stål, klädd i svart buffelskinn, höjd 76, fotpallen 46 cm; smärre slitage

Los #: 1011

Datum: 11.05.2015

Bild
Charles & Ray Eames, "Lounge chair", Herman Miller

CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair", fåtölj, Herman Miller, formgiven 1956, jakaranda, stoppad sits och rygg klädda med svart skinn, etikettmärkt Herman Miller, höjd 79; smärre slitage HISTORIK Inköpt på Nordiska Galleriet, Stockholm, under 1970-talet av nuvarande ägaren

Los #: 1012

Datum: 11.05.2015

Bild
Charles & Ray Eames, "Lounge chair and Ottoman"

CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with Ottoman", fåtölj och fotpall, Herman Miller, formgivna 1956, jakaranda, stoppad sits och rygg klädda med svart skinn, omärkta, höjd 81 cm, pallens höjd 40 cm; slitage HISTORIK Inköpt på Nordiska Galleriet, Stockholm, vid 1960-talets slut av nuvarande ägaren

Los #: 1013

Datum: 11.05.2015

Bild
Antti Nurmesniemi, armchair and footstool

ANTTI NURMESNIEMI, armchair and footstool, J. Merivaara Oy, Finland 1960s, chrome metal frame, leather, height 68, footstool height 35 cm LITERATURE Compare Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red.), 60s decorative art: a source book, Taschen, Cologne, 2000, p. 245

Los #: 1014

Datum: 11.05.2015

Bild
Hans Agne Jakobsson, takarmaturer 1 par, Markaryd

HANS AGNE JAKOBSSON, takarmaturer, 1 par, Markaryd, stomme i mässing, varje armatur med åtta skärmar i plast, en etikettmärkt HANS AGNE JAKOBSSON MARKARYD MADE IN SWEDEN, höjd 41 cm; smärre slitage

Los #: 1015

Schätzpreis: 20.000 SEK - 25.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild
Finn Juhl, stolar, 8 st.

FINN JUHL, "Modell 197", stolar, 8 st., France and Søn, Danmark, 1950-tal, solid teak, stoppad sits och rygg klädd i Hallingdaltyg, märkta France and Søn, höjd 75 cm; omklädda

Los #: 1016

Datum: 11.05.2015

Bild
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, Scimitar chair

PREBEN FABRICIUS & JØRGEN KASTHOLM, "Scimitar chair", K. Ivan Schlecter, Denmark, designed 1963, understructure in metal, upholstered in black leather, height 66 cm LITERATURE Compare Per H. Hansen, Klaus Petersen, Den store Danske Møbelguide, Denmark 2005, p. 86 and Noritsugu Oda, Danish chairs

Los #: 1017

Schätzpreis: 50.000 SEK - 60.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild
STILNOVO, takrarmatur, Modell 1036, Italien 1950-t

STILNOVO, takarmatur, Modell 1036, Italien 1950-tal, svartlackad stålstomme med sju mässingsskärmar, höjd 40 cm, diameter 80 cm LITTERATUR Avbildad i Negozi Moderni, a cura di Franco Magani,Görlich editore Milano 1964, samt modellnummer ur Katalog Stilnovo, Apparecchi per l'illuminazione

Los #: 1018

Datum: 11.05.2015

Bild
Superstudio, "Quaderna", sideboard, Zanotta

SUPERSTUDIO, "Quaderna ", bord, Zanotta, Italien, formgivet 1970, trästomme klädd i laminat med tryckt svart- och vitrutigt mönster, höjd 87, 180 x 42 cm; smärre slitage LITTERATUR Modellen avbildad i Formaluce : rivista di illuminazione e industrial design, 1972, s. 31

Los #: 1019

Datum: 11.05.2015

Bild
Alessandro Mendini, "Calamobio", byrå, Zanotta

ALESSANDRO MENDINI, "Calamobio", byrå, Zanotta, Italien 1985/88, björk samt infärgad björk, draghandtag i rött aluminium, lådornas blindträ i bok, signerad Alessandro Mendini 4/9 A, höjd 83, 112 x 44 cm, glasskiva medföljer HISTORIK Alessandro Mendini formgav denna 1985/88 för den italienska

Los #: 1020

Datum: 11.05.2015

Bild
Per Brandstedt, "Dakar", bänk, unik, 2006

PER BRANDSTEDT, "Dakar", bänk, unik, 2006, svartbränd ek, höjd 44, längd 115 cm UTSTÄLLD Husby Konsthall, Lidköpings konsthall, Galleri Noshörningen Kalmar och på Upmarket Göteborg 2008. HISTORIK "Dakar" är inspirerad av stenformer som man kan se på klapperstensstränder på svenska västkusten och på

Los #: 1021

Datum: 11.05.2015

Bild
Snickeriet, Havet, cabinet

SNICKERIET, "Havet", cabinet, 2011, one of seven copies, partly black enamelled pine wood and metal, branded SNICKERIET, height 180, 86 x 37,5 cm, key included EXHIBITED The cabinet has been representing Swedish design on several international exhibitions in i.a. Hongkong, Moscow, Hamburg and

Los #: 1022

Datum: 11.05.2015

Bild
Lukas Dahlén, "Weave", sideboard, prototyp

LUKAS DAHLÉN, "Weave", sideboard, prototyp nr. 02, 2014, Ringvide Studio och Produktion, vitoljad björk och flätad björkfanér, brickmärkt WEAVE From Ringvide S&P By Lukas Dahlén Prototyp nr 02 2014, höjd 58,5, 132 x 45 cm UTSTÄLLD Twelve, Möbelmässan, Stockholm 2014 HISTORIK Lukas Dahlén är utbildad

Los #: 1023

Datum: 11.05.2015

Bild
Alexander Lervik, Spike Chair

ALEXANDER LERVIK, "Spike Chair", 2013, first copy in an edition of three copies., white enamelled metal and ash tree, the frame consists of 60 rods, height 78 cm EXHIBITED Stockholm Design week 2013 and 2014

Los #: 1024

Schätzpreis: 75.000 SEK - 80.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild
Robert Indiana, "Love", matta

ROBERT INDIANA, "Love", Master Contemporary artist rugs 1995, handtuftad, etikettmärkt och signerad Robert Indiana 255/300, 182 x 182 cm PROVENIENS Inköpt 2012 i New York från galleriet Modern & Contemporary Art

Los #: 1025

Datum: 11.05.2015

Bild
FINN AHLGREN, "Rokoko arm chair", karmstol

FINN AHLGREN, "Rokoko arm chair", karmstol, unik, 2010, återvunnen furu, sits och rygg klädd i röd plysch med pärlspikning, signerad Finn Ahlgren 2010-10-17, höjd 118 cm UTSTÄLLD Stockholm Design Week, Elle Interiörs monter möbelmässan 2011. HISTORIK Finn Ahlgren var en del av designduon Godspeed

Los #: 1026

Datum: 11.05.2015

Bild
Jonas Bohlin, "Concrete", stol, Källemo 1981

JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad 31/100 JONAS BOHLIN, höjd 89 cm; skador vid basen HISTORIK Concrete tillverkades i en upplaga på 100 numrerade exemplar. Utöver dessa gjordes 11 provexemplar, 10 EA ex, 10 HC ex samt 3 övriga ex. Totalt tillverkades 134 stolar

Los #: 1028

Schätzpreis: 60.000 SEK - 70.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild
Jonas Bohlin, Slottsbacken, cabinet

JONAS BOHLIN, "Slottsbacken", cabinet, Källemo 1987, oak and metal, two doors divided into six fields, interior with five glass shelves, interior metal plaque marked SLOTTSBACKEN AV JONAS BOHLIN 1987 for KÄLLEMO-VÄRNAMO-SWEDEN Produced in 200 ex 1/200-200/200 and 10 ex signed I/X-X/X Number 56/200

Los #: 1029

Schätzpreis: 120.000 SEK - 150.000 SEK

Datum: 11.05.2015

Bild
LAGOMBRA - ANDERS JAKOBSEN, fåtölj, 2015

LAGOMBRA - ANDERS JAKOBSEN, fåtölj, unik, 2015, silverlödda kopparrör, plywood, ek och fårskinn, signerad LGB 15, höjd 97 cm HISTORIK Anders Jakobsen arbetar under namnet "Lagombra" och kallar sig radikalslöjdare. Jakobsens radikala formgivning har livligt uppmärksammats då han frångått den svenska

Los #: 1030

Datum: 11.05.2015

Bild
Jonas Bohlin, "LIV", stolar 8 st.

JONAS BOHLIN, "LIV", stolar, 8 st., Jonas Bohlin Design AB, formgivna 1997, stål och läder, brickmärkta J Bohlin Jonas Bohlin design, höjd 90 cm; smärre slitage

Los #: 1031

Datum: 11.05.2015