Auktionsarchiv: Los-Nr. 58

MAX BOOK, född 1953, Läcka lika, Signerad och

Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.833 $ - 3.542 $
Zuschlagspreis:
27.000 SEK
ca. 3.825 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 58

Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.833 $ - 3.542 $
Zuschlagspreis:
27.000 SEK
ca. 3.825 $

MAX BOOK född 1953 Läcka lika Signerad och daterad på baksidan Max Book 2000 BNäste 4/28. Blandteknik på pannå, 40 x 58 cm. Signed and dated verso. Mixed media on panel. Max Book Född 1953 i Långsele Efter de banbrytande projekten Wallda (1980) och Ibid (1982-83), där han tillsammans med konstnärer som Eva Löfdahl Stig Sjölund Håkan Rehnberg och Johan Scott sökte sig ut ur musei- och gallerirummet, blev Max Book en av 80-talets mest eftertraktade konstnärer. I hans kraftfulla målningar blandas högt och lågt och till synes oförenliga material och element. Han tar avstånd från den upphöjda, rena konsten i enlighet med den postmodernistiska konstsynen och låter sig utan hämningar inspireras av allehanda populärkulturella företeelser som skräckfilm, rockmusik, trender och mode eller den moderna arkitekturen i form av industriområden och motorvägar. Det klassiska nordiska landskapsmåleriet finns i botten, men i Max Books målningar finns ingen motsättning mellan natur och kultur. Max Book använder sig gärna av "låga" material som masonit, spånplattor eller plast och talar själv om sina strävanden efter att spåra upp och frilägga de "glapp" som kan uppstå när väsensskilda genrer eller förhållningssätt ställs mot varandra. Under 80-talet bände han handgripligen sönder sina målningar i två delar och lämnade de flisiga brottytorna fullt synliga - kanske som en reaktion på det enorma kommersiella intresset för hans konst.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 58
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 58
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407