Auktionsarchiv: Los-Nr. 68

MARIA MIESENBERGER, född 1965, Untitled (Girl

Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 5.667 $ - 7.084 $
Zuschlagspreis:
60.000 SEK
ca. 8.500 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 68

Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 5.667 $ - 7.084 $
Zuschlagspreis:
60.000 SEK
ca. 8.500 $

MARIA MIESENBERGER född 1965 Untitled (Girl and tree) 1993 Silvergelatinfotografi, 100 x 71 cm. Gelatin silver print. PROVENIENS Galleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup LITTERATUR Maria Miesenberger & Galleri Lars Bohman: Works by Maria Miesenberger Stockholm 1998, sid 18-19 UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Maria Miesenberger Född 1965 i Svalöv Maria Miesenberger har sedan debuten på 1990-talet arbetat med till synes väsensskilda material och tekniker såsom foto, aluminium, brons, textil, objekt komponerade av hushållsföremål som skurlappar, tvättsvampar eller syattiraljer. Det finns emellertid en tydlig röd tråd genom hela hennes produktion. Återkommande är frågor kring identifikation som formas av erfarenheter, upplevelser och av omgivningen. I hennes konstnärskap finns en stor nyfikenhet inför jaget som begrepp och identiteten som utgångspunkt för en definition av människans villkor. I sitt stora genombrottsverk Sverige/Schweden har hon använt sig av faderns fotonegativ och gjort egna kopior på vilka hon sedan med svart tusch suddat ut personerna. Sedan har dessa bilder fotats av och arbetet i mörkrummet har inletts för att hitta rätt skärpa och ljus i de nya verken. Ur denna långsamma process växer Miesenbergers drömlika och samtidigt starkt realistiska bilder fram. Från de egna privata bilderna har konstnären skapat en bildvärld som blir gemensam och allmänmänsklig och som inbjuder betraktaren till en djupt subjektiv resa där de egna minnena speglas och reflekteras i Miesenbergers svärtade profiler. Till framtagningen av originalmodellerna för skulpturen Hide & Seek använde Maria Miesenberger en trettonårig pojkes kropp, med stora fötter och händer, grova runda axlar men med en späd kropp däremellan. Han är en pojke ur konstnärens egen familj. Vi kan känna igen kroppsformen men inte anletsdragen, de är utslätade och utsuddade. På ytan vindlar ett fingeravtrycksliknande mönster som skänker mjukhet åt materian och samtidigt fångar upp ljusets skiftningar. Skulpturernas kurragömmalek skapar en känsla av ständig närvaro som genererar ett inbördes spänningsfält. Som betraktare upplever man ett moment av överraskning, av att känna sig iakttagen, av att delta i något utan att veta vilken roll man själv spelar. Skulpturens position är laddad av rörelse och mjukhet och dess aktiva, positiva, nyfikna position och rörelse uttrycker både väntan och förväntan. Samtidigt som de är i beredskap till språng finns där ett tillstånd av smygande högljudd tystnad. Changes Edition 5 + 2 AP

Auktionsarchiv: Los-Nr. 68
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 68
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407