Ptáče
olej, plátno, 1973, 44 x 31,5 cm, sign. LD J. Lehoučka VI.73, rám, umělecké počátky Josefa Lehoučky jsou těsně spojeny s orientací okruhu studentů z ateliéru Františka Tichého na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kteří byli tehdy - a svým způsobem v různé míře trvale - upoutáni podněty surrealismu. Byl to Mikuláš Medek, Stanislav Podhrázský a Zbyněk Sekal Josef Lehoučka si mezi těmito jmény vydobyl pověst relativního solitéra, jen stěží zařaditelného do tehdejších populárních uměleckých proudů
Ptáče