JAKOB BJÖRCK 1726-1793 Porträtt föreställande generallöjtnant friherre Anders Rudolf Du Rietz af Hedensberg (1720-1792) iklädd harnesk och blå rock med ordensband och svärdsordens kraschan samt under armen trikorn - midjebild Olja på duk, 67 x 52 cm. Efter pastell av Gustaf Lundberg jämför SPA 1925:897 Förgylld och bronserad originalram i rokoko Registerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:543 PROVENIENS: Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Närke och Västmanland, Malmö 1969, omnämnd sidan 297 Generallöjtnant friherre Anders Rudolf Du Rietz af Hedensberg gifte sig 1765 med friherrinnan Charlotta De Geeer af Leufsta