Auktionsarchiv: Los-Nr. 2649

Jakob Björck

Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 36.497 $ - 43.797 $
Zuschlagspreis:
250.000 SEK
ca. 36.497 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2649

Jakob Björck

Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 36.497 $ - 43.797 $
Zuschlagspreis:
250.000 SEK
ca. 36.497 $

JAKOB BJÖRCK 1726-1793 Porträtt av kung Gustav III (1746-1792) iklädd livgardets blågula uniform, "revolutionsuniformen", med vit fältbindel om vänstra armen, Serafimerordens band och kraschan samt Vasaorden, i högra handen en kommandostav - stående höftbild Olja på duk, 96,5 x 73 cm. Snidad och förgylld gustaviansk originalram av stockholmskvalité med dekor av girlanger och lilla riksvapnet krönt med kunglig krona, märkt med etikett på baksidan: "Grande Fabrique P. Souty Fils Paris" Jämför identisk replik av Jakob Björck i Militärstaberna, Stockholm, Svenska Porträttarkivet, SPA 1937:71 PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 1998, katalognr 1241 LITTERATUR Katarina den Stora & Gustav III, Nationalmuseum, Stockholm 1998, sidan 61ff, jämför Gustaf Lundbergs porträtt av Gustav III, 1778, i Tessininstitutet, Paris, sidan 64 samt Lorens Pasch d.y:s porträtt av densamme, utfört 1777, i Nationalmuseum, sidan 78 Målaren Jakob Björck fick sin utbildning hos Johan Henrik Scheffel och från 1700-talets mitt ägnade han sig främst åt att i olja översätta Gustaf Lundbergs pasteller och det är i denna utövning som han når sin största berömmelse. 1774 erhöll Björck av Lundberg ett litet skåp med pastellfärger och en samling kopparstick som erkänsla för tjugofyra års trogen tjänst. Björck lyckades stundtals komma Lundbergs elegans mycket nära även om hans produktion på äldre dagar fick en viss hantverksmässig karaktär. Många av Gustaf Lundbergs pastellporträtt är bevarade till eftervärlden endast genom Jakob Björcks oljemålningar. På samma sätt som Karl XII hade en mycket klar uppfattning om hur han skulle framställas i porträttkonsten under 1700-talets första decennium så följde Gustav III hans exempel och avbildade sig i officersuniform, där de kungliga insignierna var underställda bildens propagandistiska syfte: att ingjuta förtroende bland de bredare folklagren. I Jakob Björcks porträtt framställs Gustav III iklädd livgardets blågula uniform, vilken tillsammans med den vita armbindeln kom att förknippas med de sammansvurna vid statskuppen den 19 augusti 1772. Genom Lorens Pasch d.y. och Alexander Roslins kröningsporträtt under de följande åren kom stilen att bli mer majestätisk och i linje med den internationella hovstilen. Jakob Björcks porträtt återgår på pasteller av Gustaf Lundberg 1760-, 1770-talen, det vill säga under Gustav III:s kronprinstid. Ansiktstypen återfinns emellertid på porträtt in på 1780-talet, dock ovanligt tillsammans med revolutionsuniformen.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2649
08.12.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2649
08.12.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407