Fanerade med bl.a. amarant, jakaranda och rosenträ. Dekor med motiv av musiktrofé. Beslag av förgylld mässing. Skivor av marmor. Invändigt hyllplan. Signerade "F.G. TEUNE samt JME" (Jurés-Menuisiers-Ébénistes, fransk skråstämpel). Nyckel medföljer. Höjd 87,5, bredd 72, djup 43,5 cm.
A pair of Louis XVI corner cupboards by Francois Gaspard Teunè (master in Paris from 1766), 18th century.
Signed 'F.G. TEUNE samt JME' (Jurés-Menuisiers-Ébénistes). Height 87.5, width 72, depth 43.5 cm.