Auktionsarchiv: Los-Nr. 1107

Gösta Adrian-nilsson

Schätzpreis
400.000 SEK - 600.000 SEK
ca. 52.014 $ - 78.022 $
Zuschlagspreis:
2.050.000 SEK
ca. 266.575 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1107

Gösta Adrian-nilsson

Schätzpreis
400.000 SEK - 600.000 SEK
ca. 52.014 $ - 78.022 $
Zuschlagspreis:
2.050.000 SEK
ca. 266.575 $

GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Composition I - Svart och vitt Signerad och daterad GAN 1930. Olja på pannå, totalt mått med originalpassepartout och originalram, 50 x 40,5 cm. På baksidan signerad GAN med dedikation till Oscar Reutersvärd samt text: "Obs! smällen då planen åker ihop" Inför en utställning med verk av Gösta Adrian-Nilsson GAN, 19 februari - 29 maj 2011, önskar Prins Eugens Waldemarsudde låna in detta verk. Utställningen kommer kommer också att visas på Malmö Konstmuseum samt på Norrköpings Konstmuseum PROVENIENS Professor Oscar Reutersvärd UTSTÄLLD Art Concret i Parkrestaurangen Puck på Stockholmsutställningen 1930, anordnad av konstnären Otto G. Carlsund, nr 1, avbildad i katalogen GAN-retrospektivt, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1958, nr 141 GAN och Wiwen Nilsson, Lunds Konsthall 1977, nr 161 GAN, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1984, nr 276, avbildad i katalogen med konstnären sidan 4 GAN, Malmö Konsthall 1984, nr 276, avbildad i katalogen med konstnären sidan 4 Utopi och verklighet, Svensk modernism 1900-1960, Moderna Museet, Stockholm 2000/2001, nr 189 GAN - perioden 1914-1932, Mjellby Konstgård, Halmstad 2002, nr 46 Otto G. Carlsund och konkretistfiaskot i Stockholm 1930, Mjellby Konstmuseum, Halmstad 2004, avbildad sidan 145 LITTERATUR Nils Lindgren: Gösta Adrian-Nilsson Stockholm 1949, sidan 171 Oscar Reutersvärd Carlsund och neoplasticismen, Konsthistorisk Tidskrift 1949, avbildad sidan 25 Jan Torsten Ahlstrand: Det abstrakta och det geometriska, GAN och Wiwen Nilsson, Kulturen 1997, sidorna 100-101 Oscar Reutersvärd Otto G. Carlsund i fjärrperspektiv, Åhus 1988, sidorna 82-83 Teddy Brunius och Ulf Thomas Moberg: Om och Av Otto G. Carlsund, Stockholm 1989, se katalogfaksimil sidan 84 Jan Torsten Ahlstrand, Viveka Bosson och Kent Belenius: GAN - perioden 1914-1932, Mjellby Konstgård, Halmstad 2002, sidan 72, avbildad i färg sidan 73 Viveka Bosson, Jan Torsten Ahlstrand, Anders Wahlgren och Kent Belenius: Otto G. Carlsund och konkretistfiaskot i Stockholm 1930, Halmstad 2004, avbildad i färg sidan 145, verksförteckningen nr 2, sidan 190 Gösta Adrian-Nilsson studerade åren 1913-14 i Berlin och kom där i kontakt med grupper som Der Sturm och Blaue Reiter. Senare, i Paris på 1920-talet, närmade han sig ett mer franskt-geometriskt synsätt och framför allt närmade han sig Fernand Léger Som av en händelse bodde GAN någon tid i samma hus som Léger i Paris. GAN var den som i sitt måleri lyckades förmedla övergången mellan de abstrakta svenska 1910- och 20-talsrörelserna. Men symptomatiskt är att det svenska 1920-talets konstruktivism skapades utanför vårt lands gränser. I ett brev berättar målaren Erik Olson att han sommaren 1930 befann sig i Lund tillsammans med sin hustru Solvig med anledning av hennes förestående nedkomst. Han bodde i Wiwen Nilssons våning och träffade dagligen GAN. Denne hade, i likhet med Erik, blivit inbjuden av Otto G. Carlsund att delta i en planerad Art Concret-utställning i Stockholm på sensommaren. Men GAN tvekade, han tyckte inte att han passade in i plangeometrin. Men efter ett fruktbart samarbete med Erik Olson utförde GAN en serie plangeometriska målningar som kom att hänga på utställningen. En av dessa var just denna Composition I - Svart och vitt som är den djärvaste och mest förenklade av alla GAN:s neoplasticistiskla målningar och som hade nr 1 i katalogen. Art Concret bildades 1930 i Paris på initiativ av den ledande bland neoplasticisterna, nederländaren Theo van Doesburg tillsammans med bland andra Otto G. Carlsund. Begreppet art concret, konkret konst, skulle så småningom få en avsevärd större betydelse och en större genomslagskraft än vad Doesburg et consortes hade kunnat förutspå. Inom Art Concret-gruppen och andra falanger inom neoplasticismen, tog man starkare än tidigare avstånd från den reellt avbildande konsten; måleriet skulle vara konkret, det vill säga inte fö

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1107
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1107
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407