CHARLES & RAY EAMES "Lounge chair", fåtölj, Herman Miller, formgiven 1956, jakaranda, stoppad sits och rygg klädda med svart skinn, etikettmärkt Herman Miller, höjd 79; smärre slitage HISTORIK Inköpt på Nordiska Galleriet, Stockholm, under 1970-talet av nuvarande ägaren.