Auktionsarchiv: Los-Nr. 1092

Bordspendyl, parisarbete, Louis XVI

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.319 $ - 6.383 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1092

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.319 $ - 6.383 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning PENDULE DE CARTONNIER, högklassigt parisarbete i Louis XVI, urtavlan märkt CH:LES BALTHAZAR A PARIS, urfodralet efter Robert Osmonds modell, brännförgylld brons, basen med dekor av bladstav och reliefdekorer av växtornamentik, sceneri med allegorisk framställning av putti som representerar musiken och skaldekonsten, urhuset buret av genius som atlanter, festong av frukter, krönt av teckningskonstens genius som kröns med lagerkrans, emaljerad urtavla med arabiska och romerska siffror, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 55, 57 x 17,5 cm; smärre slitage LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 229, jämför varianter av bordspendyler Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 242, jämför snarlik pendyl från Louis XVI epoken

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1092
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1092
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407