Auktionsarchiv: Los-Nr. 767

Axel Olson, Kroginteriör - Berlin

Modern Art & Design
24.04.2013 - 25.04.2013
Schätzpreis
150.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 23.139 $ - 26.996 $
Zuschlagspreis:
150.000 SEK
ca. 23.139 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 767

Modern Art & Design
24.04.2013 - 25.04.2013
Schätzpreis
150.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 23.139 $ - 26.996 $
Zuschlagspreis:
150.000 SEK
ca. 23.139 $

AXEL OLSON 1899-1986 Kroginteriör - Berlin Signerad och daterad Ax. Ohlson Berlin -22. Olja på duk, 34 x 43 cm. Stämplad på baksidan av konstnärens son Rolf Fredborg PROVENIENS Konstnärens kvarlåtenskap Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 2001, katalognr 660 Till skillnad från många av sina samtida konstnärskollegor valde Axel Olson Berlin före Paris i början av 1920-talet. Staden gjorde ett överväldigande intryck på honom: "...Fyra miljoner människor, tusentals spårvagnar, bilar, järnvägspår - konst - utställningar, museer, konserter, kineser, - fattiga konstnärer, professorer, stinna krögare, bättre och sämre fruntimmer och hundratusentals marksedlar virvlar omkring i min hjärna. Ja, jag skall säga Dig, ännu har jag inte fått den ro och det lugn som en målare behöver för att kunna producera. // Antingen kommer Berlin att ta död på mig - eller också blir jag en stor målare.. Jag hoppas det senare. " Strax efter ankomsten till Berlin kom Axel i kontakt med galleriet Der Sturm och dess grundare Herwarth Walden, som kom att spela en central roll för såväl den tyska expressionismen som den italienska futurismen och den ryska konstruktivismen. Till skillnad från sin bror Erik, som valde att gå i skola hos Fernand Léger i Paris, kom Axel att studera för den ryske skulptören och målaren Alexander Archipenko Archipenko var under 1910-talet bosatt i Paris och tillhörde från 1912 och framåt gruppen La Section d'Or med medlemmar som Picasso, Braque, Gris, Léger, Delaunay, Picabia, Duchamp m fl. Samma år startade Archipenko en skola i Paris, där han undervisade i skulptur. I början av 1920-talet valde han att flytta sin undervisning till Berlin, där han hade elever mellan åren 1921-23 innan han valde att i stället bosätta sig i USA. Archipenkos starka influenser av kubismen/konstruktivismen samt hans betoning på den tredimensionella formen gav en tydlig genklang i Olsons verk från den här perioden, som ofta befolkas av människor med monumentala kroppar. Motiven växlar mellan stilleben, modellstudier och samtida interiörer. I Kroginteriör - Berlin, Olson hämtat miljön från Berlins bohemiska nattliv, där många av dåtidens konstnärer och intellektuella träffades. Det tidiga 20-talet är en viktig period i Olsons konstnärskap, där han insuper och bearbetar de avantgardistiska strömningarna som kommer att få stor betydelse för hans konstnärliga utveckling.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 767
24.04.2013 - 25.04.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 767
24.04.2013 - 25.04.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407