ANDREAS ERIKSSON född 1975 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Andreas Eriksson Hammar -01. Akryl på duk, 75 x 60 cm. Signed and dated verso . Acrylic on canvas. PROVENIENS Galleri Magnus Åklundh, Malmö UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Andreas Eriksson Född 1975 i Björsäter Andreas Eriksson är en av vår tids stora naturskildrare. Efter att plötsligt en dag utvecklat överkänslighet gentemot elektricitet blev han tvungen att lämna storstadens myller för ett elsanerat liv på landsbygden. Förändringen blev omvälvande, likaså så den konstnärliga utvecklingen. Den direkta närheten till naturen har blivit Erikssons stora inspirationskälla och det är också härifrån han hämtar sina motiv. Trädet utgör ett återkommande tema, precis som ljuset och dess skiftningar. Han studerar nära, ser och förstår vad som händer i naturen, känner våra träd och buskar bättre än någon annan. Men framförallt besitter han förmågan att förmedla denna förståelse och insyn i naturens innersta genom sina konstverk.