Auktionsarchiv: Los-Nr. 797

Waldemar Lorentzon, Dikt till en diktare

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
400.000 SEK - 500.000 SEK
ca. 61.167 $ - 76.459 $
Zuschlagspreis:
360.000 SEK
ca. 55.050 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 797

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
400.000 SEK - 500.000 SEK
ca. 61.167 $ - 76.459 $
Zuschlagspreis:
360.000 SEK
ca. 55.050 $

WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Dikt till en diktare Signerad Lorentz samt signerad och daterad på baksidan Waldemar Lorentzon 1937. Olja på duk, 91 x 100 cm. UTSTÄLLD Halmstadgruppen 50 år, Lunds Konsthall 1979, katalognr 48 Halmstadgruppen 60 år, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1989, katalognr 87 Åmells konsthandel, Stockholm 2001, katalognr 10, avbildad på katalogens omslag I Dikt till en diktare befinner vi oss i ett surrealistiskt drömlandskap. Genom de krossade varmt röda och gula tegelväggarna öppnar sig det mörka lite hotfulla landskapet, stranden - havet - himlen. I handen håller kvinnan de blanka arken ur vilka det växer en kraftfull skog av nakna träd, befolkade genom några fågelbon med ägg. Längsmed hennes tumme kryper den klarblå snigeln - uppmärksam. Genom hålet i bladen anas en annan värld där havet är blått, inte svart, och de dystra trädgrenarna tycks sänka sig i det mörkare havets skymning. Målningen är utförd 1937. Halmstadgruppens främste kännare Viveca Bosson skriver: "1937 blir också Lorentzons "surrealism" uttryck för en ny sorts "irrationalism". Han var aldrig dogmatiker i sin konst, surrealism och kristendom var bara olika yttringar av samma sak för honom: begäret efter det oerhörda. Liksom Chagall plockar han ner det fantastiska på jorden i den vardagliga tillvaron istället för att som surrealisterna försöka göra det vardagliga absurt."

Auktionsarchiv: Los-Nr. 797
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 797
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407