SVEN JONSON 1902-1981 Spirande liv Signerad Sven Jonson Olja på pannå, 37 x 93 cm. PROVENIENS Konstnärens son Torbjörn Jonson LITTERATUR Stiftelsen Halmstadgruppen: Halmstadgruppen 50 år, 1979, jämför svartvit skiss av målningen, bild 179