Underdel från 1800-talets början med tre lådor och skrivklaff med inredning. Överdel omkring år 1900 med dubbla dörrar. Nycklar finns. Senare bemålat. Renoverat. Ett lås saknas. Färgslitage. (Höjd 223, bredd 111, djup 46)