RUNE JANSSON född 1918 Två enkla delar Signerad och daterad Rune Jansson -63. Olja på duk, 41 x 84 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären UTSTÄLLD Hav och luft, Museet, Kulturhuset, Borås 1977, katalognr 17 LITTERATUR Rune Jansson: Synrand, Åhus 1982, avbildad sidan 36