Auktionsarchiv: Los-Nr. 573

Roy Lichtenstein, Bull II

Modern Art & Design
09.11.2017 - 10.11.2017
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.971 $ - 7.165 $
Zuschlagspreis:
65.000 SEK
ca. 7.762 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 573

Roy Lichtenstein, Bull II

Modern Art & Design
09.11.2017 - 10.11.2017
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.971 $ - 7.165 $
Zuschlagspreis:
65.000 SEK
ca. 7.762 $

ROY LICHTENSTEIN USA 1923-1997 Bull II Litografi och line cut på Arjomari papper, 1973. Signerad, daterad och numrerad rf Lichtenstein 73, 48/100. Ur sviten Bull Series. S. 68,6 x 89 cm. På baksidan: Blindstämpel. Stämpel Gemini G.E.L. / Los Angeles, Calif. Workshop nummer i blyerts: RL73 514 LITTERATUR: Corlett 117

Auktionsarchiv: Los-Nr. 573
09.11.2017 - 10.11.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 573
09.11.2017 - 10.11.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407