Auktionsarchiv: Los-Nr. 0166

Rarissime traduction latine de La

Schätzpreis
200 € - 300 €
ca. 223 $ - 335 $
Zuschlagspreis:
420 €
ca. 470 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 0166

Schätzpreis
200 € - 300 €
ca. 223 $ - 335 $
Zuschlagspreis:
420 €
ca. 470 $

Rarissime traduction latine de La Célestine.- ROJAS (Fernando de). Pornoboscodidascalus latinus. De lenonum, lenarum, conciliatricum, servitiorum, dolis, veneficiis, machinis, plusquam diabolicis, de miseriis iuvenum incautorum qui florem aetatis amoribus inconcessis addicunt ; de miserabili singulorum periculo et omnium interitu. Liber plane divinus, lingua hispanica ab incerto auctore [Fernando de Rojas] instar ludi conscriptus Celestinae titulo tot vitae instruendae sententijs, tot exemplis, figuris, monitis, plenus, ut par aliquid nulla fere lingua habeat. Caspar Barthius inter exercitia linguae castellanae cujus fere princeps stilo et sapientia hic ludus habetur lati[n]o transscribebat. Accedunt dissertatio eiusdem ad lectorem cum animadversionum commentariolo. Item Leandris ejusdem et Musaeus recensiti. Francofurti, Typis Wechelianis, Apud Danielem et Davidem Aubrios et Clementem Schleichium, 1624, in-12, [47]-1 blanche-462 (plusieurs erreurs de pagination)-1 blanche p., plein cuir de Russie violet du 19e s., plats encadrés de motifs dorés et à froid, dos à nerfs en partie doré aux petits fers, titre et date dorés (papier bruni). Provenance : Théodore de Valenzi (1813-1856), bibliophile gantois issu d'une ancienne famille de Bohême, membre de la Société des Bibliophiles flamands (ex-libris armorié). Fernando de Rojas (né vers 1475 à La Puebla de Montalban, Tolède - mort entre le 3 et le 8 avril 1541 à Talavera de la Reina, Tolède) est un écrivain et dramaturge espagnol. Rojas est surtout connu comme auteur de La Célestine (La Celestina, o tragicomedia de Calisto y Melibea). Cette oeuvre est, après Don Quichotte, le livre espagnol le plus universellement diffusé et célébré. Unique édition latine de toute rareté due à l'érudit allemand Caspar von Barth (1587-1658).

Auktionsarchiv: Los-Nr. 0166
23.06.2017
Alain Ferraton
Chaussée de Charleroi 162/8
1060 Bruxelles
Belgien
lesventes@ferraton.be
+32.(0)2 5386917
+32 (0)2 5374605

Auktionsarchiv: Los-Nr. 0166
23.06.2017
Alain Ferraton
Chaussée de Charleroi 162/8
1060 Bruxelles
Belgien
lesventes@ferraton.be
+32.(0)2 5386917
+32 (0)2 5374605