Auktionsarchiv: Los-Nr. 91

Pablo Picasso, Têtes d'homme et de femme de profil

The Evening Sale
05.06.2018
Schätzpreis
200.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 22.880 $ - 34.320 $
Zuschlagspreis:
780.000 SEK
ca. 89.233 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 91

The Evening Sale
05.06.2018
Schätzpreis
200.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 22.880 $ - 34.320 $
Zuschlagspreis:
780.000 SEK
ca. 89.233 $

PABLO PICASSO Spanien 1881-1973 Têtes d'homme et de femme de profil Signerad Picasso och daterad 19.12.68 II, lavering på papper, 31,5 x 44 cm. LITTERATUR Christian Zervos: Pablo Picasso - Catalogue Raisonné, vol. 27, oeuvres de 1967 et 1968, Éditions "Cahiers d'Art", Paris 1973, katalognr 392, avbildad på sidan 168. Titeln "Têtes d'homme et de femme de profil, lavis, 19(II) décembre 1968". Picasso kan bara jämföras med sig själv. Ingen av konsthistoriens stora mästare som han utmanade inklusive Raphael, Rubens, Velasquez, Rembrandt, Delacroix, Manet, van Gogh och Matisse kunde matcha honom i variation, energi och ego. Hans skaparlusta bestod genom hela livet och de sista 20 åren var han lika produktiv som i början av sin karriär. 1955 lämnade han Paris för gott och från sina olika hem i södra Frankrike kunde han följa sensationerna kring hans konstnärliga gärning och han hade inte längre något grepp om de framväxande myterna kring hans person. Han kom sällan till de stora utställningarna och retrospektiverna runt om i världen och till en vän skrev han att "mina gamla målningar intresserar mig inte längre, jag är mycket mer nyfiken på de jag ännu inte gjort". På våren 1968 avled Jaume Sabartés som var Picassos nära vän, levnadstecknare och grundare av picassomuseet i Barcelona och till hans minne donerade Picasso hela Las Meninas-sviten till museet. Under loppet av sju månader det året gjorde han 347 gravyrer, bland annat med motiv ur Fernando de Rojas pjäs "Celestina". Pjäsen anses vara det första mästerverket i den spanska prosan och det främsta litterära verket i den tidiga spanska renässansen. Pjäsen bestående av 16 akter publicerades 1499 med den ursprungliga titeln "Comedia de Calisto y Melibea" och handlar om kärleksparet som blir förälskade vid första ögonkastet. Den okontrollerade passionen mellan Calisto och Melibea slutar i förskräckelse och katastrof. I Picassos tuschlavering "Têtes d'homme et de femme de profil" känns karaktärerna igen från Celestina-gavyrerna. I december 1968 ställdes gravyrerna ut på Galerie Louise Leiris i Paris och den aktuella tuschlaveringen är signerad dagen efter vernissagen. Profilerna i teckningen är placerade mittemot varandra i den vänstra delen av bildytan. Det är mannen som betraktar kvinnan och i hennes ansikte projiceras ytterligare två ansikten som verkar mötas i en kyss. Picasso var nu 87 år gammal men han var lika oförbehållslöst intresserad av kvinnor som tidigare och genom sina avbildningar kunde han tolka världen genom dem och projicerade genom dem sin egen erotiska aptit.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 91
05.06.2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 91
05.06.2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407