Auktionsarchiv: Los-Nr. 2420

Oskar Bergman, Snötäckt skärgårdslandskap

Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.097 $ - 2.622 $
Zuschlagspreis:
50.000 SEK
ca. 5.244 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2420

Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.097 $ - 2.622 $
Zuschlagspreis:
50.000 SEK
ca. 5.244 $

OSKAR BERGMAN 1879-1963 Snötäckt skärgårdslandskap Signerad och daterad Oskar Bergman 1904. Olja på duk, 60 x 85 cm. PROVENIENS Nordén auktioner, Stockholm, 25 oktober 1994, katalognr 68 Advokat Björn Karlsson Rings (1928-2018) samling, Ring Gård, Örtomta socken; därefter i arv inom familjen 2019 Utförd i början eller i slutet av 1904. Motivet är troligtvis hämtat från Saltsjöbaden. 1902-04 bodde Oscar Bergman på konstnärshemmet Neglinge i Saltsjöbaden, upprättat av Ernest Thiel. Hemmet hade plats för ett tjugotal personer. Under Bergmans tid på hemmet vistades där bl. a. Hjalmar Söderberg, Karl Isakson och Gerard Henning. Under denna period köpte Thiel ett tjugotal verk av Bergman. Bergman sålde även verk till industrimannen och donatorn Carl Fredrik Liljevalch (1837-1909). I ett brev till Bergman daterat december 1904 i vilket han tackar för en tavla Bergman skickat honom, skriver han (M. Strömberg, Oskar Bergman 1976, s. 11): "Vid min ålder är det svårt att följa och uppfatta nyare tiders strömningar och sålunda även den moderna målarkonstens med alla dess djärva färgeffekter, men som den tillämpas av så många begåvade artister och berömmes av de bästa konstkritiker måste den vara berättigad." Vid årskiftet 1904-06 reste Bergman på sin första utlandsresa för att under vintern studera på den symbolistiske konstnären Armand Points målarskola i Florens. Point hade sett Bergmans verk under ett besök hos Ernest Thiel i Stockholm och utverkade att denne på bankirens bekostnad fick göra en studieresa till Italien. Hösten 1905 debuterade Bergman på en samlingsutställning i Stockholm på Konstnärshuset tillsammans med bl.a. Ivar Arosenius och Gerard Henning.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2420
10.12.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2420
10.12.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407