EDWARD HALD takarmatur, Orrefors 1920-30-tal, stomme i patinerad mässing, glaskupa och fyra glasskivor i orange glasmassa med blästrad geometrisk dekor, fyra ljuspunkter, höjd 88 cm; nagg HISTORIK Denna takarmatur finns avbildad dels i Boet från 1932 samt i Orrefors egen katalog från 1937. Sannolikt är den formgiven redan vid 1920-talets slut. LITTERATUR Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 107 samt Otto Schulz (red), Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1932, bild s. 180.