Auktionsarchiv: Los-Nr. 203

OLLE BORG, född 1960, Utan titel, Signerad och

Contemporary
15.11.2011
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 2.225 $ - 2.670 $
Zuschlagspreis:
22.000 SEK
ca. 3.263 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 203

Contemporary
15.11.2011
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 2.225 $ - 2.670 $
Zuschlagspreis:
22.000 SEK
ca. 3.263 $

OLLE BORG född 1960 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Olle Borg 2009. Olja och lackfärg på kopparplåt, 60 x 60 cm. Konstnären Jan Håfström skriver om Olle Borgs måleri i samband med att han tilldelades Aguélistipendiet 2002: "Den spanske poeten Juan Ramos Jumenez har sagt något om tid som ibland kommer för mig. När solen om aftonen sjunker i havet, skriver han, sjunker inte endast den dagen utan hela det förflutna. Och när solen nästa morgon åter stiger ur havet, stiger inte endast den dagen utan hela framtiden... Jimenez talar om ett stilla mirakel. Det är samma känsla jag får inför en målning av Olle Borg. Känslan har sin grund i en särskild uppmärksamhet. Det handlar om att loda ett djup. Att se bildens mörka yta inte som en förlåt utan som en öppning... ... Den konst som lämnar Olle Borgs ateljé är fundamentalt opersonlig. Det är dess raison d etre och det som också gör honom till en målare i Ivan Aguélis efterföljd. Men ord är förrädiska. ty var går gränsen mellan personligt och opersonligt när vi står inför ett konstverk av rang? Gör experimentet själv: bli sedd - av målningen! Jag menar att den intensiva uppmärksamhet som bilden avkräver oss, gör oss nakna inför den. Seendet leder oss bort från oss "själva". Det är då - och endast då - som vi ser "det osynliga". Vi kan dessutom ta på det. Sedan borde det inte finnas några tvivel."

Auktionsarchiv: Los-Nr. 203
15.11.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 203
15.11.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407