Auktionsarchiv: Los-Nr. 656

Marc Chagall, after, Carmen

Modern Art & Design
19.04.2016 - 20.04.2016
Schätzpreis
180.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 22.179 $ - 24.643 $
Zuschlagspreis:
270.000 SEK
ca. 33.268 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 656

Marc Chagall, after, Carmen

Modern Art & Design
19.04.2016 - 20.04.2016
Schätzpreis
180.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 22.179 $ - 24.643 $
Zuschlagspreis:
270.000 SEK
ca. 33.268 $

MARC CHAGALL efter 1887-1985 Carmen Färglitografi, 1967, utförd av Charles Sorlier, signerad och numrerad Marc Chagall 194/200, tryckt på Arches papper. S. 102 x 66,5 cm. Colour lithograph, 1967, by Charles Sorlier after Marc Chagall A 4 cm repaired horisontal tear in the upper right edge, discolouration in the lower margin, paper tape along the sheet edges verso, otherwise in good condition. LITERATURE Mourlot CS 39

Auktionsarchiv: Los-Nr. 656
19.04.2016 - 20.04.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 656
19.04.2016 - 20.04.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407