KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Skärhornsfågel Signerad och daterad K.A. Pehrsson -68. Olja på duk, 76 x 58 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 1998, katalognr 420