K. Fabergé, teglashållare, ett par, silver, stämplade med hovleverantörsmärke, Moskva 1908-17.
Invändigt förgyllda, bladsnittsdekor. Totalhöjd 7,5 cm, diameter upptill 6,8 cm. Totalvikt 323 g.
K. Fabergé, a pair of parcel-gilt silver teaglass holders, Imperial Warrant mark, Moscow 1908-17.
Gilt interior. Total height 7.5 cm handle included. Rim diameter 6.8 cm. Total weight 323 g.