Ireneusz Walaczak (ur. 1961 r., Świdnica) Pierwsze rysunki - koniki, 2010 r. olej/płótno, 80 x 100 cm sygnowany p.d.: 'IW' opisany na odwrociu: 'IRENEUSZ WALCZAK | OL/PŁ | 80 x 120 cm | "PIERWSZE RYSUNKI - KONIKI" | sygnatura 2010 WWW. IRENEUSZWALCZAK.COM' Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie (oddział w Katowicach). Pracuje w katowickiej uczelni od 1988, obecnie prowadzi pracownię malarstwa jako adiunkt. Charakterystyczny motyw prac Walczaka stanowi postać ludzka widziana od tyłu, często jedynie jej fragment - tors, przywołujący skojarzenia z rzeźbiarskimi Plecami Magdaleny Abakanowicz. W polu zainteresowań twórcy centralne miejsce zajmuje istota ludzka.