HERTHA HILLFON 1921-2013 Skulptur 1984 Tempelhund Lergods Signerad H 84 Höjd 48, 74 x 36 cm UTSTÄLLD Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008. HISTORIK: Ett exemplar av denna skulptur i brons är placerad i Hammarby sjöstad, Stockholm Changes Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.