HANS J. WEGNER, "Folding Chair", fåtölj, Johannes Hansen, Danmark, modell JH-512, formgiven 1949, stomme i ek, sits och rygg i rotting, höjd 75 cm; slitage, stommen med lagning LITTERATUR Jämför Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar: 1947-1956, Jalk, ppg. 98-103 Danske Stole, Ditzel and Ditzel, s. 38-39.