Auktionsarchiv: Los-Nr. 266

Hans Hammarskiöld, Tjurfäktning

Contemporary
14.05.2014 - 15.05.2014
Schätzpreis
18.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 2.737 $ - 3.041 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 266

Contemporary
14.05.2014 - 15.05.2014
Schätzpreis
18.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 2.737 $ - 3.041 $
Zuschlagspreis:

HANS HAMMARSKIÖLD 1925-2012 Tjurfäktning Signerad på baksidan Hans Hammarskiöld. Gelatinsilverfotografi monterat på kartong, 29,5 x 40 cm. PROVENIENS Ulf Hård af Segerstad, Stockholm LITTERATUR Hans Hammarskiöld & Kurt Mälarstedt: Foto Hammarskiöld, Tiden och ljuset, 2008, avbildad över sidorna 40-41 "Med det grafiska staketet och tjurfäktningen chockerade jag de etablerade fotograferna eftersom den ena bilden saknar gråtoner och den andra både är kornig och oskarp. På så sätt ville jag göra mitt uppror mot de oskrivna men stränga lagar som rådde för så kallad konstnärlig fotografi. Bilderna skulle ha ett fint korn och ha gråskalans alla schatteringar. Jag hade läst i boken Hundertlei Fotokniffe av Otto Croy hur man med hjälp av pappersnegativ kunde få bort gråtonerna. Tjurfäktningsbilden har en annan historia. Jag var på min första resa till Spanien och köpte biljetter till en corrida de toros.Min ekonomi tillät bara en av de billigaste platserna i den brännande solen. Publiken jublade när plötsligt Spaniens statschef Francisco Franco gjorde entré på hedersläktaren och föreställningen inleddes med att en rejoneador, en tjurfäktare till häst, red in på arenan i en elegant kostym. Jag hade bara min Rolleiflex och insåg att det hade behövts ett teleobjektiv. Dramatiken fångades följaktligen på några millimeter av negativet och den stora uppförstoringen resulterade i denna grovkorniga bild. Jag tyckte att jag fått fram dammet och hettan med hjälp av oskärpan och kornet. Det var många fotografer som inte delade min åsikt." Hans Hammarskiöld, ur Tiden och ljuset 2008

Auktionsarchiv: Los-Nr. 266
14.05.2014 - 15.05.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 266
14.05.2014 - 15.05.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407