Auktionsarchiv: Los-Nr. 1190

Hänge och ring rosenstenar från serafimerorden

Fine Art & Antiques
02.06.2015 - 04.06.2015
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.023 $ - 3.628 $
Zuschlagspreis:
25.000 SEK
ca. 3.023 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1190

Fine Art & Antiques
02.06.2015 - 04.06.2015
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.023 $ - 3.628 $
Zuschlagspreis:
25.000 SEK
ca. 3.023 $

HÄNGE och RING, 18 k guld och silver, hänget i form av en seraf från serafimerordens kraschan med diamanter, guld med fattningar i silver, heltäckande dekor av rosenstensslipade diamanter, 1800-talets andra hälft, omarbetad till brosch/hänge, längd 4,2 cm, vikt 15 g, senare kedja av platina; ring 18 k guld, av Christian Hammer, Stockholm 1882, mittdel till serafimerorden med briljanter, IHS med tre kronor och kors med dekor av rosenstensslipade diamanter mot blå emaljbakgrund, diameter 19 mm, innerstorlek ca 20x17 mm, vikt 7 g PROVENIENS Sigrid Hammer Stockholm (1864-1907), dotter till Hovjuvelerare och Ordensjuvelerare Christian Hammer Stockholm.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1190
02.06.2015 - 04.06.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1190
02.06.2015 - 04.06.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407