GERT MARCUS 1914-2008 Distansens förvandling - 8 delar Signerad och daterad GM 1976 et 79 på sockeln. Bemålad plåt på plexiglassockel, plåtar, vardera 21 x 21 cm. Plexiglassockel, 184 x 20,5 cm. Signed and dated. Painted sheet metal on plexiglass base. (8) LITTERATUR: Gert Marcus, Distansens Förvandling 2013, avbildad på sidan 6