GERT MARCUS 1914-2008 Nivåer Signerad och daterad GM -59. Polerad svart marmor i vit betong, 70 x 70 cm. Signed and dated. Polished black marble in white concrete. UTSTÄLLD/EXHIBITED Gert Marcus imaginarius, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1965, katalognr 109 Gert Marcus, Konstakademien, Stockholm 2013