Auktionsarchiv: Los-Nr. 31

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
5.500 PLN
ca. 1.693 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 31

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
5.500 PLN
ca. 1.693 $

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009) "Do re mi fa so la...", 1960 r. akwarela, gwasz, tusz/papier, 43,5 x 54 cm sygnowany l.d.: 'F. Starowieyski pinx' oraz p.d.: 'Jan Byk sc.' i datowany d.śr.: '7.60' LITERATURA: Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell'Est, Roma 10.XII.1990-2.II.1991, [teksty: Enrico Crispolti, Jean-Louis Ferrier, Jacek Werbanowski], [tłumaczenia: Xavier Tabet, Marzenna Mussi Smolenska], Rzym 1990, (il. strona nienumerowana) WYSTAWIANY: Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski opere dal 1956 al 1990, 10.XII.1990-2.II.1991, Galeria Spicchi dell'Est, Rzym Pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Biberstein. Studia artystyczne ukończył na ASP w Krakowie i w Warszawie. Popularność zyskał w latach 60. serią plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafika użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Jego malarstwo cechuje fascynacja ciałem kobiecym o „rubensowskich” kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. W swoich „teatrach rysowania” łączył obydwie sztuki w jeden, „spektakl sztuk wszelakich”, zjawisko medialne, w których taką samą wartością artystyczną jest sam akt tworzenia, jego elementy widowiskowe i - dzięki erudycji autora - literackie, jak i samo dzieło w tradycyjnym słowa tego znaczeniu. W obrazach F. Starowieyskiego świat realny łączy się z tworami „niepohamowanej” wyobraźni, a jego twórczość ostentacyjnie nawiązująca do starych XVII-wiecznych mistrzów, przesycona jest groteską oraz humorem. estymacja: 8 000 - 11 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 31
11.09.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 31
11.09.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600