Auktionsarchiv: Los-Nr. 1689

Fernandez Arman

Contemporary
05.05.2011
Schätzpreis
180.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 28.834 $ - 32.038 $
Zuschlagspreis:
150.000 SEK
ca. 24.028 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1689

Fernandez Arman

Contemporary
05.05.2011
Schätzpreis
180.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 28.834 $ - 32.038 $
Zuschlagspreis:
150.000 SEK
ca. 24.028 $

FERNANDEZ ARMAN Frankrike 1928-2005 Coppercoin, 1988 Signerad Arman. Ackumulation med ingjutna 1-öringar i plast, 122 x 101,5 cm. Signed. Accumulation in plexi. This work is registrated in the Arman New York Studio Archives under APA#8003.88.294 PROVENIENS: Peder Bonnier levererade 1-öringarna direkt till Arman studio i Frankrike 1987/88

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1689
05.05.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1689
05.05.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407