ESAIAS THORÉN 1901-1981 Ny vår Signerad och daterad E. Thorén 1940. Olja på duk, 91,5 x 73 cm. PROVENIENS Bukowski Auktioner, moderna + contemporary & design, hösten 2006, katalognr 32 Stockholms Auktionsverk, Moderna, våren 2012, katalognr 9 UTSTÄLLD Halmstadgruppen 60 år, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1989, katalognr 406