Auktionsarchiv: Los-Nr. 13

Ernst Benkert (1928 - 2010)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
110.000 PLN
ca. 36.213 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 13

Ernst Benkert (1928 - 2010)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
110.000 PLN
ca. 36.213 $

Ernst Benkert (1928 - 2010) "Warszawa 5", 1965 r. akryl/płyta pilśniowa, 61 x 61 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 'WARSAW # 5 | 1965 | 24' x 24' LIQUITEX | Ernst Benkert' WYSTAWIANY: - 1966, Nowy Jork, Anonima Gallery , “Black/White and Gray Paintings 24” Square” - 1966, Londyn, Institute of Contemporary Arts - 1966, Warszawa, Galeria Foksal, "Obrazy czarno-białe i szare" LITERATURA: - Obrazy czarno-białe i szare, katalog wystawy Grupy Anonima (Ernst Benkert, Francis Hewitt, Edwin Miecznikowski), Galeria Foksal, Warszawa 1966, s. 17 (spis prac eksponowanych). W pierwszej połowie XX wieku artyści odkryli, że przez ograniczenie palety barwnej do czerni i bieli można ożywić kompozycję oraz zerwać z tradycyjnymi elementami malarstwa. Artyści z lat 50. i 60., a wśród nich Benkert, kontynuowali te eksperymenty wracając do tej ograniczonej palety. Doskonałym przykładem takich poszukiwań malarskich jest cykl obrazów grupy Anonima. Obraz „Warszawa #5” znalazł się na wystawie Anonima Group „Obrazy czarno-białe i szare”, która odbyła się w lipcu 1966 roku w Galerii Foksal w Warszawie. Brali w niej udział poza Ernstem Benkertem Francis Hewitt oraz Edwin Mieczkowski W katalogu dołączonym do wystawy czytamy: „»Program uzgodnionych ograniczeń« grupy Anonima oparty jest na wynikach badań psychologii percepcji wizualnej i ich zastosowaniach w stabilnych realizacjach dwuwymiarowych. Grupa działająca jako zespół bada jednocześnie jeden aspekt doświadczenia wizualnego. Grupa nakreśliła sobie czteroletni plan produkcji cyklu (…) dwuwymiarowych sprawdzianów rezultatów tych badań. Plan koncentruje się na pewnych określonych znamionach struktur wizualnych: będą to sprawdzalne, dwuwymiarowe i monokularne bodźce doświadczenia w domniemaniu trójwymiarowego, wyliczone (…) w kolejności ich psychologicznie potwierdzonej ważności i rzetelności”. Pierwsze zainteresowanie sztuką wywołały u niego komiksy („Dick Tracy”, „Little Orphan Annie”). Brał lekcje rysunku w Art Institute of Chicago. Następnie wstąpił na Harward, który ukończył w 1953 roku. Następnie wyruszył w podróż po Europie studiując sztukę u Oskara Kokoschki w Salzburgu oraz w Central School of Arts and Crafts w Londynie. W 1959 roku po przeprowadzce do Nowego Jorku zaczyna współpracę z Hewittem i Mieczkowskim jako Anonima Group. Grupa skupia się na badaniu psychologii percepcji w jej relacji ze sztuką. Od 1961 mieszka w Paryżu gdzie zapoznaje się m.in. z Henrykiem Stażewskim. W latach 60. Benkert pokazuje swoje prace z Anonima Group na takich wystawach jak „The Responsive Eye” w MoMA w Nowym Jorku, na wystawie grupowej w Denise René Gallery w Paryżu czy w Martha Jackson Gallery w Nowym Jorku. W 1966 roku razem z Anonima Group wystawia swoje prace w Galerii Foksal w Warszawie („Obrazy czarno-białe i szare”)oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym samym roku rozpoczyna nauczanie w Pratt Institute na Brooklynie gdzie wykłada przez następnych 25 lat. Artysta otrzymał wiele stypendiów i grantów m.in. nagrodę New Rork State Creative Artist Public Service, grant National Foundation for the Arts oraz grant Pollock-Krasner. Jego prace ma w swoich zbiorach m.in.: Albright-Knox Art Gallery w Buffalo; Robert Hull Fleming Museum w Burlington; Grey Art Gallery, New York University czy Tel Aviv Museum of Art w Izraelu. Estymacja: 90 000 - 120 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 13
06.03.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 13
06.03.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600