Auktionsarchiv: Los-Nr. 556

Eric Hallström, Klara sjö

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.802 $ - 2.163 $
Zuschlagspreis:
15.000 SEK
ca. 1.802 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 556

Eric Hallström, Klara sjö

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.802 $ - 2.163 $
Zuschlagspreis:
15.000 SEK
ca. 1.802 $

ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Klara sjö Signerad E. Hallström. Akvarell på pannå, 22 x 31 cm. Utförd 1916-17 PROVENIENS David Bondesson, Stockholm UTSTÄLLD Eric Hallströms retrospektiva utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1946, katalognr 6 Målarna på Smedsudden 1917-1923, Stockholms Stadsmuseum 1951, katalognr 14 LITTERATUR Lennart Seth: Eric Hallström Eskilstuna 1988, bild 1 i förteckningen . "Vad annat är en naivist än den som genom åren förmått bevara sin barndoms fantasi och sina barndomsupplevelsers friskhet." . Orden är Gösta Liljas efter Eric Hallströms debututställning 1918 tillsammans med Gideon Börje på Ciacellis Nya Konstgalleri på Strandvägen i Stockholm. De båda konstnärsvännerna hade tillsammans hyrt ett arbetsrum på Karlbergsvägen i Stockholm. Ett par kvarter längre bort höll den något äldre Hilding Linnqvist till. De yngre konstnärerna inspirerades och stimulerades vid sina besök hos Linnqvists av hans naivistiska omdiktningar av huvudstadens periferi. Och det var just naivismen som skulle vara debututställningens tema och bland de uppskattande kritikerna finner vi bland andra August Brunius. Gemensamt för naivisterna var att de vände sig mot sina äldre kollegor, matisseeleverna, som före första världskriget varit en del av konstlivet i Paris. Istället vände man sig nu till det svenska, det enkla och rättframma och lät dessa vara ledorden. Några år tidigare, 1913, hade Hallström i Stockholm bevistat en utställning med verk av den franske André Lhote just här tyckte sig Hallström finna just det som var okonstlat och folkligt. Han kände sig i dessa motiv hemtam och fann här sin egen verklighet. Säkerligen är det med denna utställning i minnet som motiv som Klara sjö har vuxit fram. En akvarell där staden och vattnet tillsammans bildar en harmonisk helhet - en värld att leva och verka i där människan, staden och naturen samspelar.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 556
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 556
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407