Auktionsarchiv: Los-Nr. 6191

Dahlberg klassiska Suecia antiqua et hodierna

Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.007 $ - 3.609 $
Zuschlagspreis:
36.000 SEK
ca. 4.331 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6191

Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.007 $ - 3.609 $
Zuschlagspreis:
36.000 SEK
ca. 4.331 $

(DAHLBERG, ERIK). Suecia antiqua et hodierna. I-III + Index. Stockholm ca 1660-1718. Tvär folio. Graverad titel, 13 sidor uppmonterade på 4 folioblad, 149 graverade planscher; graverad titel, 75 graverade planscher; graverad titel, 126 graverade planscher, sammanlagt 353 graverade planscher, inklusive titelbladen (flera planscher är liksom registret uppfodrade på stort papper för att överensstämma i storlek med övriga planscher, detta papper omkring första titelbladet har senare papperslagning i nedre hörnet. De två kungaporträtten är uppmonterade senare, Jönköping och Strömsholm med papperslagning, samtliga planscher med gammal bläcknumrering i övre hörnet. Några enstaka småfläckar). Samtida mörkbrunt skinnband, guldornerad rygg med upphöjda bind, senare brun titeletikett, pärmarna med Carl Ehrenpreus förgyllda pärmstämpel, röda snitt, bandet är fint renoverat vid slutet av 1800- eller början av 1900-talet och försett med nya pärmpapper samt nya för- och eftersättsblad (eventuellt renoverat av Hedberg), något nött, rygg något skadad i nedre kant, främre falsar med början till spricka. Äldre röd tysk biblioteksstämpel på första titelbladet. Lindberg, Swedish books, 37. Warmholtz 207. Hesse 682. Carlander II, s. 312ff. Registret sammanställdes av Harald Schening och trycktes 1726. Komplett exemplar, men utan extraplanschen Svenska kyrkan i London. "Svecia antiqua et hodierna" är den svenska stormaktstidens främsta manifestation i bokform. Här skulle Sveriges storhet visas upp för omvärlden; varje stad, slott och palats, fornminnen och borgar skulle vara med. Arbetet påbörjades i början av 1660-talet av Eric Dahlberg (1625-1703). Han utförde själv merparten av förlagorna till planscherna, skötte kontakten med och övervakade de utländska kopparstickarna i Paris och Holland. Arbetet övertogs senare delvis av Samuel Åkerhielm. När Dahlberg dog 1703 var verket fortfarande ofullbordat men avslutades av bl.a. Johan Lithén, D. Klöcker Ehrenstrahl, tecknaren och gravören J. Aveelen samt Elias Brenner som bidrog med egna teckningar och övervakade arbetet av de sista 47 planscherna som graverades 1709-15. Total var 18 konstnärer engagerade i verkets tillkomst. Någon fullständig text till verket blev aldrig färdigt. Den första delen innehåller Stockholm och Uppland, den andra delen Södermanland, Närke, Norrland och Åland, och den tredje Östergötland och Götaland. En fjärde del, som skulle ha omfattat stormaktstidens erövrade provinser blev aldrig utförd. Proveniens: Carl Didrik Ehrenpreus (1692-1760), riksråd och kansler för Uppsala akademi, var både stor boksamlare och myntsamlare, och deltog i sin ungdom i kalabaliken i Bender. Hans boksamling såldes i Stockholm efter tryckt förteckning 1761. Sin myntsamling sålde han till Uppsala akademi. Vid sidan av sin ämbetsmannabana, var han en av de ledande hattarna, och en av dem vars karriär tog fart efter partivälvningen 1739, då utnämnd till riksråd och medlem av sekreta utskottet. Som fornforskare gick han i senrudbeckianismens spår och prisade Göransson och ansåg Björner djupsinnig. Han fördjupade sig själv, vid sidan av mynten, även i runstudiet.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6191
21.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6191
21.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407