Objektsbeskrivning CARL MALMSTEN, skrivbord, 1934, fanerat i mahogny, valnöt, lönn och rotfaner med flera träslag, benpar i jakaranda, intarsiadekor av blomstererbårder samt stiliserade löv samt texten ORA ET LABORA (be och arbeta), sargen med tre lådor, en låda signerad C. Malmsten 1934, höjd 76, 170 x 70 cm